KULUNÇ – SIRT AĞRILARI

Kulunç sırt ağrıları genel olarak sebepleri benzerlik gösterir. Kulunç sırt ağrılarına uzun stresli yorucu iş, skolyoz, klima gibi kası spazma sokacak durumlar sebep olmaktadır. Öncelikle kuluncun nasıl oluştuğunu anlamamız gerekir. Saydığımız rahatsızlıklarda kas lifleri uzun süre kasılıp gergin şekilde bekler. Bu durum sonucunda bölgesel kan akışında azalma meydana gelir ve misket büyüklüğünde kulunçlar (fibröz doku) oluşur. Eğer kısa zamanda gerekli tedavi yapılmazsa kanlanmayan kulunç (fibröz) bölgesi daha sert ve büyük hale gelir. Giderek artan kulunçlar sürekli yorgunluk haline dayanılmaz omuz ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Aslında kulunç ve devamında sırt ağrılarının çözümü oldukça basit olabiliyor. Sırtınızdaki fasyayı gevşetip sırt bölgesindeki kanlanmayı artırarak kısa sürede kurtulursunuz. Burada tedavi programını belirlemek çok önemli aksi taktirde aynı sıkıntıları tekrar görmeniz fazla zaman almaz.

Sırt Ağrısı: Sırt ağrılarının büyük nedenlerinden biri de kifoz ve skolyozdur. Kifoz omurganın özellikle torakal bölgesinde doğuştan veya sonradan oluşan kamburluktur. Kifozu olan kimselerde sırt kamburu etrafındaki kasların sürekli gergin hali kişiye gün içinde özellikle ayakta çok durması gereken kişilerde ağrı yapar. Bu sebeple sırt ağrısı olan kişiler sürekli oturma ve uzanma isteği olur. Çünkü kifoz sırtın belli bir kısmında olması gerekenden daha fazla yük meydana getirir. Bu yüz zamanla baş ağrılarına sürekli yorgunluk haline dönüşür. Kifozda yapmanız gereken çok fazla zaman kaybetmeden egzersiz proğramı yapmanız gerekiyor. Çünkü yaş ilerledikçe omurga ve kasların duruşunu düzeltmeniz zorlaşır. Yaşla beraber omurgalarda aşınma ve kemik erimesi omurganın yanlış pozisyonda yerleşmesine sebep olur.

 Skolyoz:Skolyoz kifozdan farklı olarak omurgada üç boyutlu olarak şekil değişikliği olmasıdır. Skolyoz sırt ağrılarıyla beraber bel ve boyun ağrılarınıda doğurur. Skolyozunuzun olduğunu düşünüyorsanız işin uzmanına danışın ve gerkli proğramlara uyun. Skolyozda yapılan en büyük hatadan birisi internetten egzersiz öğrenip yapmam. Bu çok büyük bir hatadır. Çünkü skolyoz egzersizleri kişiye özel yapılmalıdır. Çünkü herkezin skolyoz derecesi ve skolyozun olduğu bölgeler farklılık gözterir. Skolyozu üç boyutlu düşündüğümüz zaman bazı kısımları esnetmemiz gerekirken bazı kısımları güçlendirmek gerekir. Skolyozda hangi egzersiz size uygun öğrenebilmeniz için işin uzmanına danışın.

HEMEN ARA